Rusia dhe Siria bashkojnë forcat, zhvillojnë stërvitje të përbashkëta të sulmeve ajrore

4 ditë më parë

nga NACIONALE

Sipas ministrisë ruse të Mbrojtjes, forcat ajrore ruse dhe siriane kanë zhvilluar stërvitje të përbashkëta simuluese të sulmeve ajrore në të gjithë Sirinë.

Ministria e Mbrojtjes tha se në stërvitje morën pjesë avionët rusë Su-24m, Su-34 dhe Su-35. Ndërsa nga avionët sirianë përfshinin MIG-23ml dhe MIG-29.

Sipas Izvestia, stërvitjet e përbashkëta janë zhvilluar në tre baza ajrore siriane - fushat ajrore Khmeimim, Seikal dhe Dumayr jashtë Damaskut.

Kujtojmë se, forcat ruse kanë qenë të pranishme në Siri që nga viti 2015 kur ndihmuan të kthenin valën e një lufte civile në favor të presidentit Bashar al-Assad.

Lajme të ngjashme