Putini tallet me Perëndimin: Nëse nuk keni bukë, hani biskota - NACIONALE

Putini tallet me Perëndimin: Nëse nuk keni bukë, hani biskota

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se bota nuk do ta ketë problem të marrë drithë nga Evropa Lindore, veçanërisht nga Rusia. Edhe pse përballet me një krizë dhe sanksione, Putin tha se Rusia është e gatshme të eksportojë grurë në tregun botëror.

Putin: Ne do të jemi në gjendje të dorëzojmë 50 milionë tonë drithë

"Ne po planifikojmë një korrje të mirë. Ne do të jemi në gjendje të dërgojmë pesëdhjetë milionë tonë drithë në tregun botëror", tha Putin sot gjatë samitit të grupit BRICS Plus.

Ai theksoi gjithashtu se Rusia është e gatshme të përmbushë të gjitha detyrimet e saj për drithërat, si dhe për eksportin e plehrave, produkteve bujqësore dhe energjisë, pavarësisht kushteve gjithnjë e më të vështira të eksportit. Duke komentuar eksportin e grurit nga portet e Ukrainës, Putin vlerësoi se Perëndimi po krijon artificialisht një krizë.

Rusia është e gatshme të sigurojë kalimin e anijeve me grurë, pretendon Putin

“E kam thënë shumë herë publikisht, por këtu e theksoj edhe një herë, Rusia nuk e pengon eksportin e drithit ukrainas jashtë territorit të këtij vendi dhe është e gatshme të sigurojë kalimin e lirë të anijeve me drithëra në ujërat ndërkombëtare. Ushtria ukrainase duhet të pastrojë portet nga minat", tha presidenti rus.

Në fund të fjalës së tij ai shpjegoi se rritja e çmimeve të ushqimeve ka goditur më së shumti vendet në zhvillim, ku buka dhe mielli janë thelbësore për mbijetesën.

“Megjithatë, Perëndimi është cinik për situatën atje dhe vepron sipas parimit të fjalëve të Marie Antoinette- nëse nuk ka bukë, hani ëmbëlsira”, përfundoi Putin. /Nacionale/

Lajme të ngjashme