Lufta e Rusisë kundër Ukrainës është gjithashtu një luftë spiune

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Përveç armëve, Ukraina gjithashtu merr inteligjencë nga Perëndimi, duke përfshirë krimet e luftës ruse. Kjo mbështetje e fshehtë duhej të mbetej sekret sepse deri më tani është konsideruar si një sukses i madh, shkruan Deutsche Welle.

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës është gjithashtu një luftë spiune. Për javë të tëra, forcat e armatosura ukrainase kanë ofruar rezistencë të ashpër ndaj pushtuesve rusë. Ata mbështeten nga vendet perëndimore, jo vetëm me armë, municione, pajisje, trajnime dhe furnizime, por edhe nga inteligjenca. Para së gjithash, Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe, si dhe vende të tjera të NATO-s, mbështesin trupat ukrainase me shërbimet e tyre sekrete.

Ata përcjellin imazhe satelitore, ndihmojnë në zbulimin elektronik, përgjojnë mesazhet e radios ruse ose paralajmërojnë për sulme ajrore të afërta. Ekspertët nga shërbimi britanik i përgjimeve GCHK kanë ndihmuar gjithashtu Ukrainën të mbrohet kundër sulmeve kibernetike ruse prej muajsh.

Kështu, ministrat e drejtësisë të rrjetit të shërbimit sekret "Five Eyes" i premtuan Ukrainës ndihmë në ndjekjen penale të krimeve të luftës ruse. Ai gjithashtu do të ofrojë mbështetje për Gjykatën Penale Ndërkombëtare, shpjeguan shefat e departamenteve të Shteteve të Bashkuara, Britanisë së Madhe, Australisë, Zelandës së Re dhe Kanadasë.

Zyra e Prokurorit të Shtetit të Ukrainës kohët e fundit njoftoi se po heton më shumë se 11,000 raste të krimeve të dyshuara të luftës. Ndërkohë, Gjykata Ndërkombëtare Penale ka dërguar 42 hetues në Ukrainë.

Suksesi i inteligjencës

Publiku në përgjithësi hesht sepse nuk e di se sa e gjerë është ndihma e shërbimeve të huaja, si duket dhe çfarë arrin. Megjithatë, qarqet e inteligjencës amerikane tashmë po flasin për një nga sukseset më të mëdha të shërbimeve të inteligjencës, të krahasueshme me krizën e raketave kubane dhe gjetjen e terroristit kryesor Osama Bin Laden në Pakistan.

"Ne u ofrojmë rregullisht informacione të detajuara dhe në kohë ukrainasve në fushën e betejës për t'i ndihmuar ata të mbrojnë vendin e tyre nga agresioni rus dhe ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë", tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë në fund të prillit.

Nuk kishte më shumë detaje. Megjithatë, thuhet se në disa raste, këshillat e shërbimeve sekrete perëndimore i dhanë ushtrisë ukrainase një avantazh vendimtar - dhe i shkaktuan humbje të konsiderueshme ushtrisë ruse. Të paktën kështu raportuan së fundmi disa media amerikane.

Sipas një studimi të New York Times, ishte inteligjenca amerikane që ndihmoi ushtrinë ukrainase të vriste dymbëdhjetë gjeneralë rusë deri më tani. Nga ana tjetër, Washington Post raportoi se shërbimet amerikane u kishin ofruar ukrainasve koordinatat e sakta të luftanijes ruse "Moska", e cila u mbyt në një sulm me raketa precize.

Fakti që parashutistët rusë nuk arritën të kryenin një sulm të befasishëm në aeroportin Hostomel afër Kievit në ditët e para të luftës është pasojë, siç thuhet, e paralajmërimit të shërbimit sekret të CIA-s për ukrainasit.

Qeveria e SHBA-së nuk është aspak entuziaste për këto raporte dhe po përpiqet qartë të kufizojë dëmin. Një zëdhënës i Pentagonit tha se Shtetet e Bashkuara po i jepnin Ukrainës informacione për luftën, por nuk dha informacion të saktë për vendndodhjen e zyrtarëve të lartë ushtarakë rusë. "Për të qenë i sinqertë, ukrainasit kanë shumë më tepër informacion se ne", tha një zëdhënës.

Shefi i CIA-s, William Burns, bëri thirrje për fshehtësi në lidhje me ndihmën nga shërbimi sekret për Ukrainën. Në një seancë publike javën e kaluar, Burns nuk i mohoi raportet e mediave, duke thënë vetëm: "Është e papërgjegjshme. Është e rrezikshme kur njerëzit flasin shumë për çështjet e inteligjencës, qoftë privatisht apo publikisht". /Nacionale/

Lajme të ngjashme