Kryebashkiaku: Sievjerodonetsk "plotësisht" në duart ruse - NACIONALE

Kryebashkiaku: Sievjerodonetsk "plotësisht" në duart ruse

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Sipas kryetarit ukrainas Olexander Strjuk, qyteti i Sievjerodonetsk në Ukrainën lindore është plotësisht i pushtuar nga trupat ruse.

"Ata po përpiqen të vendosin rendin e tyre. Me sa di unë, ata kanë emëruar një lloj komandanti", tha Strjuk në televizionin ukrainas.

Nuk u përmend se ku qëndronte Strjuku. Qyteti ishte "plotësisht i pushtuar" nga forcat e armatosura ruse. Trupat besnike të qeverisë janë tërhequr kryesisht nga qyteti shumë i kontestuar.

Ata zunë pozicione të ndryshme, tha Strjuk. Ai nuk dha numra apo detaje. Trupat ishin larguar nga uzina kimike “Azot”.

Aty kishte ende civilë. Ushtria ukrainase kishte urdhëruar tërheqjen e saj nga qyteti të premten. Kjo duhet të zgjasë disa ditë. Sievjerodonetsk deri më tani ka qenë një nga pjesët e fundit të Luhanskut që ende nuk është pushtuar nga luftëtarët rusë dhe pro-rusë. /Nacionale/

Lajme të ngjashme