Jep dorëheqje diplomati rus në OKB: Lufta e Putinit, krim ndaj popullit ukrainas dhe rus

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Një diplomat rus ka lënë punën e tij në shenjë proteste ndaj luftës "të përgjakshme, të pamend" të nisur nga Putini kundër Ukrainës.

Boris Bondarev, në rrjetin LinkedIn të së cilit thuhet se ka punuar në misionin rus në OKB në Gjenevë, tha për BBC-në, se e dinte që vendimi për të lënë punën do të nënkuptojë që Kremlini ta konsiderojë atë si një tradhtar.

Megjithatë, Bondarev i qëndroi deklaratës së tij, e cila e përshkroi luftën si “një krim kundër popullit ukrainas dhe popullit të Rusisë".

Dorëheqja e tij ende nuk është komentuar nga Moska. Ndërsa, në letrën që e ka postuar në mediat sociale, ai shpjegonte se ka zgjedhur t’i japë fund karrierës së tij 20-vjeçare, sepse nuk mund të “merrte pjesë më në këtë poshtërim të përgjakshëm, të pamend dhe absolutisht të panevojshëm".

“Ata që e konceptuan këtë luftë duan vetëm një gjë – të qëndrojnë në pushtet përgjithmonë”, ka shkruar ai.

“Për ta arritur këtë, ata janë të gatshëm të sakrifikojnë aq jetë sa duhet”, vazhdoi ai. "Mijëra rusë dhe ukrainas kanë vdekur tashmë vetëm për këtë."

Letra nuk kursen as ish-punëdhënësin e tij, ku ai akuzon Ministrinë e Jashtme të Rusisë se është më e interesuar për "luftënxitje, gënjeshtra dhe urrejtje" sesa diplomaci.

Duke folur me redaktorin e BBC-së për Rusinë, Steve Rosenberg, Bondarev tha se ai "nuk kishte parë asnjë alternativë" përveç dorëheqjes, por edhe se nuk priste që shumë njerëz të ndiqnin shembullin e tij.

"Unë nuk mendoj se do të ndryshojë shumë, sinqerisht, por mendoj se mund të jetë një tullë e vogël në murin më të madh që do të ndërtohet përfundimisht. Shpresoj që po."

Bondarev zbuloi se pushtimi fillimisht ishte pritur nga kolegët me "lumturi, kënaqësi, eufori" për faktin se Rusia "kishte ndërmarrë disa hapa radikalë".

"Tani ata janë më pak të kënaqur me këtë, sepse ne po përballemi me disa probleme, para së gjithash me ekonominë. Por unë nuk mendoj që ata do të pendohen dhe do të ndryshojnë pikëpamjet e tyre. Ata mund të bëhen pak më pak radikalë, më pak agresivë. Por jo paqësorë", tha ai.

Ndër të tjera, në letrën e hapur të Bondarev thuhet se ai "kurrë nuk kishte pasur aq turp për vendin tij" sa më 24 shkurt, ditën kur filloi pushtimi.

Megjithatë, pikëpamje të tilla ka të ngjarë t'i sjellin atij telashe në Rusi - ku vetëm përshkrimi i asaj që Moska thotë se është një "operacion special ushtarak" si një luftë mund të çojë në ndjekje penale.

Është ende e paqartë nëse ai është diplomati i parë që jep dorëheqjen nga misioni, me disa burime që i thanë agjencisë së lajmeve AFP se mund të ketë pasur edhe të tjerë - megjithëse askush tjetër nuk ka folur publikisht.

Bondarev e di se Moska tani do ta shohë atë si një tradhtar, por thotë se ai nuk ka "bërë asgjë të paligjshme".

“Sapo dhashë dorëheqjen dhe thashë mendimin tim”, tha ai. "Por unë sigurisht, mendoj se duhet të shqetësohem për sigurinë time"

Lajme të ngjashme