Inteligjenca e SHBA: Putini po trajtohej për kancer të avancuar në prill

4 ditë më parë

nga NACIONALE

Shëndeti i Vladimir Putin është temë e diskutimeve intensive brenda administratës së Bidenit, shkruan Newsweek.

Gjegjësisht, në maj, agjentët e inteligjencës publikuan një vlerësim të madh të situatës në Rusi. Një raport konfidencial amerikan thotë, shkruan Newsweek, se Putini po trajtohej për kancer të avancuar në prill. Këtë e kanë konfirmuar për media tre oficerë të lartë të inteligjencës që kanë parë raportimet.

Gjithashtu, inteligjenca amerikane shkruan se ka pasur një atentat ndaj Putinit në mars.

"Mundja e Putinit është e fortë, por nuk është më absolute", tha një oficer i lartë i inteligjencës me akses të drejtpërdrejtë në raportet. Ata thonë se gjërat nuk janë më paqësore në Kremlin.

Të tre zyrtarët - një nga zyra e drejtorit të Shërbimit Informativ Kombëtar, një oficer i lartë në pension i Forcave Ajrore dhe një nga Agjencia e Inteligjencës së Mbrojtjes - paralajmërojnë se izolimi i liderit rus e bën të vështirë për inteligjencën amerikane të vlerësojë me saktësi statusin dhe shëndetin e Putinit. /Nacionale/

Lajme të ngjashme