Bullgaria përballet me trazira të reja politike në prag të votëbesimit ndaj qeverisë

1 javë më parë

nga NACIONALE

Bullgaria është në prag të trazirave të reja politike pasi koalicioni qeveritar i vendit po përballet me një mocion votësbesimi të mërkurën.

Kjo vjen vetëm gjashtë muaj pasi kryeministri Kiril Petkov dhe partia "Ne vazhdojmë ndryshimin" erdhën në pushtet në dhjetor.

Petkov u zgjodh me premtimet e tij për të çrrënjosur korrupsionin dhe për të bërë reforma në shtetin anëtar më të varfër të Bashkimit Evropian.

Por qeveria e tij u dobësua kur partia populiste "Ka njerëz të tillë" (ITN) u tërhoq nga koalicioni.

Kreu i partisë ITN, Slavi Trifonov, nuk është pajtuar me Petkovin lidhur me buxhetin e rishikuar të vendit dhe ka akuzuar kryeministrin se po e çon Bullgarinë drejt falimentimit me borxhe të reja.

Ai gjithashtu akuzoi Petkovin se ka injoruar interesat kombëtare të Bullgarisë duke bërë lëshime ndaj Maqedonisë së Veriut fqinje përpara bisedimeve të pranimit në BE.

Anëtarët e partisë kryesore të opozitës GERB kanë dënuar më tej qeverinë e koalicionit për dështimin për të parandaluar rritjen e inflacionit.

"Ne kemi paraqitur një mocion votësbesimi në qeveri për dështimin e saj në politikën ekonomike dhe fiskale," tha kryetarja e parlamentit të partisë GERB, Desislava Atanasova.

Pas humbjes së pesë deputetëve nga ITN, Petkov tani mund të mbështetet vetëm në mbështetjen e 114 ligjvënësve në Asamblenë Kombëtare prej 240 vendesh.

Nëse qeveria humbet votimin të mërkurën, kjo mund të shkaktojë zgjedhjet e katërta në Bullgari që nga prilli 2021.

Javën e kaluar, Petkov bëri thirrje për zëra "të guximshëm dhe të përgjegjshëm" në parlament, duke u shprehur kundër zgjedhjeve të reja.

"Do të ishte një fatkeqësi dhe kohë e humbur në një kohë vendimtare," u tha ai gazetarëve.

Sondazhet në Bullgari tregojnë gjithashtu një rritje të popullaritetit të partisë nacionaliste, pro-ruse Vazrajdane pas pushtimit të Ukrainës nga Moska.

Lajme të ngjashme