A po përgatitet Rusia për një të ardhme pa Putinin?

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Çmimi politik i fatkeqësisë ushtarake të Rusisë në Ukrainë po rritet. Ndërsa rusët po kuptojnë gjithnjë e më shumë kostot njerëzore, strategjike dhe ekonomike të luftës së fundit të zgjedhur të Vladimir Putinit, pozicioni i presidentit rus po gërryhet ndjeshëm.

Për momentin, përdorimi i propagandës dhe represionit nga Putini ka arritur të mbajë larg kundërshtarët e tij vendas. Asnjë gazetë apo radio nuk guxon të thotë të vërtetën për luftën në Ukrainë. Edhe demonstruesit paqësorë kundër luftës janë subjekt i 15 viteve burg në kushte të vështira. Megjithatë, edhe represioni ka kufijtë e tij. E vërteta rreth politikës katastrofike të Putinit për Ukrainën, për shembull, nuk mund të fshihet nga prindërit, djemtë e të cilëve kthehen të gjymtuar nga lufta e re e vendit të tyre - ose nuk kthehen fare. Kur ata prindër dhe të afërmit e tyre, flasin me fqinjët e tyre, ata do të besohen - dhe historitë e tyre do të përhapen.

Dhe histori të tilla do të ketë shumë. Nëse vlerësimet e fundit për më shumë se 20,000 ushtarë rusë të vrarë dhe më shumë se 60,000 të tjerë të plagosur janë të sakta, lufta në Ukrainë ka marrë tashmë një numër më të madh viktimash sesa ai që përfundimisht e detyroi BRSS të tërhiqej nga Afganistani. Dhe, duke mos parë përfundimin e konfliktit, është e arsyeshme të pritet që zemërimi që rezulton dhe mund të sjellë miliona në rrugë në mbështetje dhe në koordinim me elementët anti-Putin në shërbimet e sigurisë dhe ushtrinë e vendit, shkruan The Hill.

Presionet po rriten gjithashtu midis patriotëve rusë, të cilët shqetësohen për koston e madhe strategjike të luftës. Edhe përpara pushtimit të 24 shkurtit, gjeneral kolonel Leonid Ivashov, kreu aktual i Asamblesë me ndikim të të gjithë oficerëve në pension dhe rezervë, lëshoi ​​një deklaratë publike duke bërë thirrje hapur për dorëheqjen e Putinit dhe paralajmërim parashikues për katastrofën që do të pasonte çdo pushtim. Ivanshov padyshim që e dha deklaratën e tij duke e ditur se ajo pasqyronte ndjenjën e shumë ushtarakëve të lartë të karrierës. Ivashov mbetet i lirë dhe mbështetja për pozicionin e tij brenda ushtrisë është rritur ndjeshëm.

Në fund të fundit, shikoni humbjet strategjike të Rusisë. Ëndrra e Rusisë për të aneksuar Ukrainën tani është shkatërruar, pasi agresioni i saj ka kthyer në mënyrë të pakthyeshme breza ukrainassh kundër Moskës. Suedia dhe Finlanda e mëparshme neutrale tani janë gati për t'u bashkuar me NATO-n dhe shtetet anëtare ekzistuese po zgjerojnë shpenzimet e tyre ushtarake dhe po bashkohen në mënyra që ishin të paimagjinueshme përpara pushtimit të Putinit. Leva energjetike e Rusisë mbi Evropën është zvogëluar shumë pasi kontinenti bën me vonesë lëvizje serioze drejt diversifikimit të energjisë. Performanca jokompetente e ushtrisë ruse ka reduktuar tërheqjen e armatimeve ruse dhe ka reduktuar ndikimin që vjen si rezultat i marrëveshjeve të tilla.

Lista vazhdon. Përfundimi, megjithatë, është se në një moment një masë kritike oficerësh të lartë ushtarakë, duke kuptuar rreziqet afatgjata të politikës së Putinit për Ukrainën, mund të arrijnë të besojnë se largimi i Putinit është i nevojshëm për të ulur humbjet e Rusisë. Në atë pikë, elementë të ushtrisë ruse mund të bëjnë kauzë të përbashkët me ata në shërbimin e fuqishëm të inteligjencës së vendit, FSB, ose institucione të tjera, të cilët kanë arritur në të njëjtin përfundim. Në të vërtetë, thashethemet për këtë qëllim kanë qarkulluar tashmë në qarqet ruse dhe janë përhapur në shtypin britanik.

Interesi vetjak do të motivojë gjithashtu shumë të lëvizin kundër Putinit. Merrni parasysh spastrimin e tij të fundit të më shumë se njëqind oficerëve të lartë të FSB-së dhe pasigurinë se kush do të jetë i radhës në gjuetinë e zgjeruar të shtrigave të qeverisë së tij për dhitë e turkut. Pastaj janë oligarkët, të cilët me bekimin e Putinit vodhën miliarda nga shteti rus – dhe pasuritë, pronat e të cilëve jashtë vendit tani janë vënë jashtë mundësive si rezultat i sanksioneve perëndimore. Këta miliarderë të pakënaqur mund të mos jenë të parët që lëvizin kundër Putinit, por nëse rritet vrulli për rrëzimin e tij, ata me siguri do t'i japin hua paratë dhe ndikimin e tyre për kauzë të tillë.

E gjithë kjo do të thotë se një masë kritike e elitave ruse që duan që Putini të hiqet, ka filluar të bashkohet. Se kur dhe si do të orkestrohet një dalje e tillë, mbetet për t'u parë. Për momentin, është ende e rrezikshme dhe e vështirë. Por ndërsa lufta në Ukrainë zvarritet, rasti për një udhëheqës të ri rus do të bëhet gjithnjë e më bindës.

Kjo është arsyeja pse, ndoshta për herë të parë që kur ai mori pushtetin në ditët e fundit të vitit 1999, nuk është më e parakohshme të mendosh për një Rusi pa Putin. /Nacionale/

Lajme të ngjashme